MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Frisörstol 5806061
*
nr 580 6061
Frisörstol
Barnmodell, Funkis
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:22:35
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: barnmodell frisörstol funkis karmstol karmstolar stol stolar
-
6680 Clubfåtölj
läder, med pärlspik, löstagbar sits i plysch. Bred..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:25
-
5252 Fåtölj
+ fotpall, Arnhilds hus, 1990-tal
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:09
-
6169 Fåtölj
+ fotpall, med sidobord, "Consul" Läder
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:04
-
6031 Fåtölj
Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sverige. "Kurv..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:05
-
6060 Fåtöljer
3 st
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:50
-
6071 Fåtöljer
ett par
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:58
*
Frisörstol
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6061
Frisörstol
Barnmodell, Funkis
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: barnmodell frisörstol funkis karmstol karmstolar stol stolar
-
6680 Clubfåtölj
läder, med pärlspik, löstagbar sits i plysch. Bred..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:25 -
5252 Fåtölj
+ fotpall, Arnhilds hus, 1990-tal
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:09 -
6169 Fåtölj
+ fotpall, med sidobord, "Consul" Läder
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:04
-
6031 Fåtölj
Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sverige. "Kurv..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:05 -
6060 Fåtöljer
3 st
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:50 -
6071 Fåtöljer
ett par
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:58



